PIELĘGNACJA SKÓRY NACZYNKOWEJ
Cera naczynkowa
Cera naczynkowa to rodzaj skóry o przewlekłym zaczerwienieniu. Bardziej reaguje na produkty kosmetyczne i czynniki zewnętrzne, pijawiają się pajączki na skórze twarzy.
Aby zadbać o cerę naczynkową potrzebna jest codzienna pielęgnacja oparta na delikatnych kosmetykach. Skóra naczyniowa potrzebuje specjalnego podejścia. Należy skupić się na łagodzeniu podrażnień, nawilżeniu i wzmacnianiu naczyń.
Należy unikać ekspozycji na promieniowanie UV czy używanie kosmetyków o wysokim potencjale drażniącym.
Podstawą są kosmetyki o działaniu łagodzącym, nawilżającym i regenerującym.
Aby szybko złagodzić podrażnienia, swoją rolę spełnić mogą również maski w płachcie.
Cera naczynkowa -rozpoznanie:
- widoczne naczynia krwionośne
- skłonność do zaczerwienień
- nadmierna wrażliwość
- podatność na podrażnienia
Nie każda cera naczyniowa wygląda tak samo. Czasem niektóre cechy mogą okazać się bardziej dominujące od innych. Działanie musi być dopasowane do indywidualnych cech skóry, tego, czy jest sucha, tłusta czy mieszana.
Dochodzi tu również do rozwoju trądziku różowatego.
Trądzik różowaty
to przewlekła choroba dermatologiczna o podłożu zapalnym.
W pierwszych fazach trądziku różowatego zaczerwienieniu ulegają centralne obszary twarzy: czoło, nos, policzki i broda. Zaczerwienieniu towarzyszy uczucie napięcia skóry, umiarkowany świąd oraz uczucie szczypania lub pieczenia.
Na początku te symptomy utrzymują się przez kilkanaście minut. Z czasem objawy stają się bardziej stałe i trwałe. W kolejnym etapie choroby pojawiają się również grudki, krosty i obrzęk twarzy.
Jak dbać o cerę naczynkową z trądzikiem różowatym?
Działanie powinno być podobne jak w przypadku delikatnej cery naczyniowej, lecz głównie działanie przeciwzapalne.
Jednym ze składników, który dobrze sprawdza się również przy pojawieniu się zmian, jest kwas azelainowy.
Jakie kosmetyki do cery naczynkowej będą właściwe?
Przy wyborze produktów do oczyszczania skóry naczyniowej zaleca się wybór kosmetyków o łagodnych formułach. W oczyszczaniu dobrze sprawdzą się delikatne żele, pianki, emulsje czy kremy. Warto zwracać uwagę na składniki nawilżające i kojące, takie jak alantoina, panthenol czy ekstrakty roślinne, które pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia i łagodzą ewentualne podrażnienia. W oczyszczaniu najlepiej unikać stosowania płatków kosmetycznych i używać letniej, nie gorącej wody.
Kolejnym krokiem po łagodnym oczyszczaniu jest aplikacja toniku. Tonik do cery naczynkowej nie jest w tym przypadku koniecznością, gdyż czasami zbyt duża ilość kosmetyków może zwiększyć szanse na pojawienie się podrażnienia lub alergii. Produkt tego typu powinien mieć głównie działanie nawilżające i tonizujące.
Następnym etapem pielęgnacji, który może nastąpić po aplikacji toniku lub zwyczajnie go zastąpić jest serum. Odpowiednio dobrany kosmetyk o lekkiej, otulającej, kojącej formule dobrze wspiera łagodzenie podrażnień, redukcję zaczerwienień i niedoskonałości.
Co powinna uwzględniać pielęgnacja cery naczynkowej?
Kolejnym bardzo istotnym krokiem w tym jak pielęgnować cerę naczynkową, jest dobranie odpowiedniego kremu nawilżającego.